Värskor i påsar

Reaktioner och observationer – resurssida

Inför besöket

Eleverna bör ha en viss laborativ vana och ett säkerhetsmedvetande när de vistas i laborativa miljöer. Gå gärna igenom Vetenskapens Hus laboratorierutiner innan besöket.  

Det underlättar om eleverna förstår vad som menas med undersökningsbara frågor. Här följer ett par exempel på den typ av frågor som formuleras vid besöket:  

  • Blir det alltid varmt när man blandar C och 2, oavsett vilket annat pulver man blandar med?  
  • Blir det alltid grönt när man blandar A och B och tar vilken vätska som helst?  

Under skolprogrammet nämner vi begreppen syror, baser, pH och indikator. Det är inte nödvändigt att ha gått igenom pH-begreppet men det är bra om eleverna känner till begreppen syra och bas.


Koppling till kursplanen

Kemi, åk 7-9

Passar in i arbetet med systematiska undersökningar och kan fungera såväl som introduktion som repetition. I aktiviteten arbetar eleverna med både ostrukturerade och systematiska undersökningar, dokumentering i en förberedd tabell och formulering av undersökningsbara frågor.


Centrala begrepp och ord som berörs

  • Undersökningsbar fråga
  • Systematisk undersökning
  • Pipett
  • Salt
  • Lösning
  • Syra
  • Bas
  • Indikator

Arbetsmaterial