Brödtext
Vi arbetar med värmekameror genom ett upplägg med olika stationer där ett eller flera begrepp fördjupas. Besöket inleds med en demonstration av hur värmekamerorna fungerar och hur de används. Laborationen är sedan uppdelad i olika stationer. I en av stationerna får eleverna titta på strålning, konvektion och värmeledning. I två stationer får eleverna studera situationer där samband mellan värme samt fasövergångar och tryckändringar illustreras. I den fjärde stationen får eleverna helt fritt ta bilder på värmestrålning de hittar i omgivningen.
Gruppstorlek: max 17 elever
Är ni fler än 17 elever? Det går bra, vi delar upp eleverna i två grupper eller kombinerar med ett annat skolprogram.
Anknytning till kurs-/ämnesplan
Partikelmodell för att beskriva och förklara fasers egenskaper och fasövergångar, tryck, volym, densitet och temperatur. Systematiska undersökningar. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering. Sambandet mellan fysikaliska undersökningar och utvecklingen av begrepp, modeller och teorier
Inför besöket
Inför besöket bör eleverna känna till begreppen värme och temperatur och hur de förhåller sig till varandra. Välkommen att boka besök!